Tříkrálová sbírka začíná

02.01.2017 13:59

V první polovině ledna se v ulicích našich obcí a měst opět objeví skupinky koledníků, aby předali poselství o narození Božího syna.

 

Lidem popřejí šťastný nový rok, zazpívají koledu, věnují drobný dárek a při tom poprosí o příspěvěk do zapečetěné pokladničky s logem Charity ČR. Výtěžek Tříkrálové sbírky 2017 bude tradičně určen na pomoc lidem, kteří si sami pomoci nedokáží, a to kvůli stáří, nemoci, hendikepu či sociální situaci.

 

Tříkrálové koledníky můžete na různých místech České republiky potkat v době mezi 1. a 15. lednem 2017. Čtyři pětiny celkového výtěžku sbírky zůstanou v regionu, kde byly vykoledovány: 65 % výnosu využije Charita přímo v dotyčné obci nebo jejím okolí a 15 % výnosu poputuje na charitní projekty na diecézní úrovni. Desetina výnosu pomůže v zahraničí. „Prosíme, přispějte opět koledníkům do pokladniček, jen díky vaší podpoře se můžeme věnovat těm, kteří se bez pomoci druhých neobejdou,“ vyzývá dárce ke štědrosti ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

 

Sbírku provází řada doprovodných akcí. Průvod se třemi králi na velbloudech bude k vidění 6. ledna v Praze, od kostela sv. Tomáše se vydá přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde zazní Rybova Česká mše vánoční. Na koních přijedou tři králové např. Pardubicemi, Poličkou, Přeloučí, Uherským Hradištěm či Olomoucí. Více informací o programech hledejte na webu externí odkaz či facebookovém profilu externí odkaz Tříkrálové sbírky.

 

Tříkrálový koncert

Tradiční součástí sbírky je také brněnský Tříkrálový koncert, jehož jubilejní desátý ročník se uskuteční v neděli 8. ledna 2017 od 18 hodin a v přímém přenosu jej můžete vidět na ČT 1. Koncert moderují Martina Kociánová a Jan Čenský. Vystoupí Věra Martinová, Václav Neckář & Bacily, Lenny, Spirituál kvintet, Slza a Boni Pueri.

V rámci koncertu zazní reportáže s ohlédnutími za osudy klientů, kterým „tříkrálové“ peníze v minulosti pomohly nebo dosud pomáhají stát na vlastních nohou a žít důstojný život. Uvidíte příběh Honzíka a Olinky, představí se tréninkové prostory v Ostravě a třetí spot přiblíží práci Charity při zajištění domáčí péče v Moldavsku, nejchudší zemi Evropy.

 

Jak přispět?

Kromě daru vloženého do kolednických kasiček můžete do sbírky celoročně přispět také zasláním DMS KOLEDA na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 Kč, na pomoc potřebným jde 28,50 Kč. Službu provozuje Fórum dárců.). Dále je možno zaslat dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777.

 

 

V průběhu Tříkrálové sbírky z r. 2016 se díky štědrým dárcům sešla dosud nejvyšší částka v dosavadní historii – celkem 97 651 016 externí odkaz Kč. V ulicích koledovalo přes padesát tisíc dobrovolníků s 21 329 evidovanými pokladničkami. Jedná se o největší dobrovolnickou akci svého druhu u nás. (zdroj: cirkev.cz) externí odkaz