Studentská angažovanost: Jak proměnit zájmovou studentskou činnost ve výhodu u pohovoru?

07.02.2016 19:17

„Je potřeba ukazovat, že student není embryo, které teprve až získá titul, bude úplný člověk. Ale je to někdo, kdo dokáže věci měnit, kdo dokáže organizovat, kdo dokáže i pozitivně zasahovat do běhu fakulty,“ říká Daniel Pražák, student pedagogické fakulty a zakladatel studentského spolku Drosophila.

„Rozdíl je v tom, jak vnímáš univerzitu. Odsedíš si hodiny a odneseš si titul. Taky to můžeš ale vnímat jako instituci, která ti dává prostor na realizaci. Můžeš v ní měnit věci, přetvářet, spolupodílet se,“ doplňuje Tomáš Bederka, zakladatel spolku Agora, taky z pedagogické fakulty. „Do univerzit nepatří jen přednášky a nikdy nepatřily, možných aktivit je milion. My teď znovu objevujeme studentské spolky.“ 

Studentské spolky jsou cestou, jak se během studia naučit schopnosti, které ze své podstaty škola nabídnout nemůže. Naučit se vést a motivovat tým, organizovat výstavy a festivaly nebo zajistit právní existenci organizace podle platných zákonů. Díky podpoře škol mohou studenti získat první zkušenosti například s hospodařením ve větších projektech, ale i s vyjednáváním za zavřenými dveřmi. Výhodou univerzitního prostředí a působení ve spolcích je, že fungují jako pískoviště, kde si člověk může vyzkoušet, co dokáže, aniž by udělal velký průšvih. Podílením se na projektech získáte možnost otestovat své dovednosti a naučíte se třeba i smířit s neúspěchem nebo vědomím, že máte co zlepšovat.

Studentské spolky jsou cestou, jak se během studia naučit schopnosti, které ze své podstaty škola nabídnout nemůže - Foto:  Het Nieuwe Instituut, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Aktivita studentů v projektech a spolcích v rámci univerzit je pro ně často náhradou za praxi. Výhodou je, že stačí mít pár spolužáků a můžete si vytvořit praxi přesně na míru svým požadavkům. Je třeba se ale smířit s tím, že při pracovním pohovoru to nemusí stačit. „Zaměstnavatelé na to nemusí brát ohled, protože to neznají, za jejich studia nic takového nebylo. Většina spolků vznikla po roce 2000. Chce to čas, než si spolky vybudují jistou tradici,“ popisuje Tomáš Bederka. U pracovních pohovorů vám studentská zájmová činnost může výrazně pomoct, počítejte ale s tím, že je třeba umět své aktivity vysvětlit či doložit. „Je dobré, když vaše projekty mají konkrétní výsledky, třeba dopad do médií,“ dodává Daniel Pražák.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Článek převzat z: https://www.rozhlas.cz/radiowave/universum/_zprava/studentska-angazovanost-jak-promenit-zajmovou-studentskou-cinnost-ve-vyhodu-u-pohovoru--1570976