ZPĚT VE VLATI 70

- výstava k 70. výročí návratu volyňských Čechů do ČSR.

 

    Putovní výstava pořádaná Slovanským kulturním institutem, která se věnuje 70. výročí návratu Čechů z Volyně zpět do Československé republiky. Češi odcházeli z Rakouska - Uhreska na přelomu 60. a 70. let 19. st. za lepším živobytím do oblastí dnešní Ukrajiny. Do vzdálenosti až 160 km od Ukrajinsko-Polské hranice. Na území zvané Volyň. Zde žili po několik desítek let a za toto období se stali nepostradatelnou součástí tohoto regionu. Avšak po ukončení 2. světové války, byla volyňským Čechům nabídnuta možnost návratu do Československa a osídlení vysídleného pohraničí. Velká část rodin této možnosti využila v domnění, že tím uniknou neustále sílícím represím ze strany vlády sovětského svazu. Neunikli!

     Výstava je rozložena do deseti panelů, které se na časové ose nechají připodobnit deseti zastavením mezi lety 1868 až 1990. Největší část výstavy je věnována právě výročí návratu Čechů z Volyně.

    Slovanský kulturní institut je otevřen spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi, které se chtějí přidat k organizaci výstavy!

 

Anotace výstavy

Sponzoři výstavy

Logo výstavy